Storage Tray
Storage Basket 1000 kg CMR-12 on Base - IMER
449.25€incl. tax·374.37€excl. tax
314.48€incl. tax·262.07€ excl. tax

Free shipping
On this order
Estimated delivery
from Wednesday 1 April
Order within 9h 30min
Easy returns
Return possible until 1 May 2026
| Brand | Cemo |
| SKU | 7603373754 |
| EAN/GTIN | 4052886098059 |
| MPN | 7634 |
| Weight | 16.00 kg |
| Category | Storage Tray |
| Condition | New |
| Materials used | UV-resistant glass fibre polyester Green container RAL 6024 Grey container RAL 7035 Hot-dip galvanised steel, PP or PA castors |
| Material thickness | 1.5 mm |
| Dimensions (L x W x H) | 88 x 57 x 46 cm |
| Weight | 16 kg |
| Wheel diameter | Ø 100 mm |
| Maximum permissible liquid density | 1.3 kg/dm³ |
| Operating temperature range | Between -20° C and +40° C |
| Compatible products | Numerous (see compatibility table) |
| Handleable under load | Yes (with precautions) |
| Stackable | Stackable (container only without castor frame) |
| Outdoor storage | Yes |
| Brand | Cemo |
| Supplier reference | 7634 |
| EAN code | 4052886098059 |
| Product classification | EQUIPMENT |