Adapter
Wall-mounted helicoidal extractor HXM 250 - Industrial ventilation S&P
269.73€incl. tax·224.77€excl. tax
148.35€incl. tax·123.62€ excl. tax


Free shipping
On this order
Estimated delivery
from Wednesday 1 April
Order within 8h 19min
Easy returns
Return possible until 1 May 2026
| Brand | S&P France / Unelvent |
| SKU | 2436931547 |
| EAN/GTIN | 8413893001443 |
| MPN | 050325 |
| Weight | 3.20 kg |
| Category | Adapter |
| Condition | New |
| Speed | 1,360 rpm |
| Propeller diameter | Ø 300 mm |
| Maximum power consumption | 41 W |
| Maximum current | 0.2 A |
| Sound pressure level | 48 dB |
| Maximum flow rate | 1,180 m³/h |
| Weight | 3.2 kg |
| Speed controller/Auto-transformer | REB 1 N - RMB 1.5 |
| Brand | S&P France / Unelvent |
| Supplier reference | 050325 |
| Model name | HXM |
| Origin | Spain |
| EAN code | 8413893001443 |
| Product classification | EQUIPMENT |