Professional Portable Dehumidifier
Mobile dehumidifier DME 20 DEUMIDO EVO - Vortice Axelair
451.75€incl. tax·376.46€excl. tax
316.23€incl. tax·263.52€ excl. tax



Free shipping
On this order
Estimated delivery
from Wednesday 1 April
Order within 17h 08min
Easy returns
Return possible until 1 May 2026
| Brand | Trotec |
| SKU | 4730647516 |
| EAN/GTIN | 4052138009833 |
| MPN | 1120001120 |
| Category | Professional Portable Dehumidifier |
| Condition | New |
| At 20°C / 60% RH | 20 L/24H |
| At 30°C / 80% RH | 50 L/24H |
| Maximum capacity | 52 L/24H |
| Maximum air speed | 350 m³/h |
| Coverage area | 90 m² / 230 m³ |
| Operating temperature range | 5°C to 32°C |
| Relative humidity range | 30% to 90% RH |
| Minimum room size | 11 m² |
| Voltage / Frequency | 230 V / 50 Hz |
| Rated current | 3.7 A |
| Power consumption | 0.82 kW |
| Starting current | 25 A |
| Recommended fuse | 10 A |
| Plug type | CEE 7/7 |
| Type | R290 |
| Quantity | 230 g |
| GWP factor | 3 |
| CO₂ equivalent | 0.00069 |
| Suction pressure | 1 MPa |
| Discharge pressure | 2.5 MPa |
| Maximum allowable pressure | 2.5 MPa |
| Length | 495 mm |
| Width | 455 mm |
| Height | 900 mm |
| Weight | 31 kg |
| Tank capacity | 5 litres |
| Noise level at 1 metre | 56 dB(A) |
| Rotary piston compressor | Standard |
| Hot gas defrost | Standard |
| Continuous dehumidification | Standard |
| Axial fan | Standard |
| Ventilation levels | 1 |
| Removable container | Standard |
| Overflow protection with auto shut-off | Standard |
| Full tank indicator light | Standard |
| Easily accessible and cleanable filter | Standard |
| Memory function | Standard |
| Fan shut-off delay | Standard |
| Mains cord fixing | Standard |
| Non-marking rubber tyres | Standard |
| Carrying handles | Standard |
| Stabilising feet | Standard |
| Trolley design | Standard |
| Integrated cable storage | Standard |
| Drain hose connection | Standard |
| Recommended hose diameter | Ø 12 mm |
| On/off switch | Standard |
| Coated steel construction | Standard |
| Brand | Trotec |
| Model | TTK 170 ECO |
| Supplier reference | 1120001120 |
| EAN code | 4052138009833 |