Industrial ducted destratifier
DS 8000 Axelair Air Destratifier Single-phase with Integrated Thermostat
822.25€incl. tax·685.21€excl. tax
452.24€incl. tax·376.87€ excl. tax

Free shipping
On this order
Estimated delivery
from Wednesday 1 April
Order within 14h 30min
Easy returns
Return possible until 1 May 2026
| Brand | SPLUS |
| SKU | 5077914628 |
| EAN/GTIN | 3662711035787 |
| MPN | 1151166 |
| Weight | 18.00 kg |
| Category | Industrial ducted destratifier |
| Condition | New |
| Airflow | 10,000 m³/h |
| Power consumption | 310 W |
| Current | 1.35/0.97 A |
| Motor speed | 700 rpm |
| Protection rating | IP 55 |
| Power supply | 230/400 V (2 versions) |
| Noise level | 64.1 dB(A) |
| Mounting height | 12 m |
| Area covered per unit | 250 m² |
| Weight | 18 kg |
| Brand | SPLUS |
| Supplier reference | 1151166 |
| Model name | ELITURBO 100 (Formerly BAE 100) |
| Origin | Netherlands |
| EAN code | 3662711035787 |
| Product classification | EQUIPMENT |