Industrial ducted destratifier
ELITURBO 100 Industrial Air De-stratifier - 10,000 m³/h
1073.52€incl. tax·894.60€excl. tax
644.11€incl. tax·536.76€ excl. tax

Free shipping
On this order
Estimated delivery
from Wednesday 1 April
Order within 12h 59min
Easy returns
Return possible until 1 May 2026
| Brand | SPLUS |
| SKU | 1633499756 |
| EAN/GTIN | 3662711035770 |
| MPN | 1151165 |
| Weight | 16.00 kg |
| Category | Industrial ducted destratifier |
| Condition | New |
| Airflow | 7,500 m³/h |
| Power consumption | 220 W |
| Current | 0.96/0.69 A |
| Motor speed | 700 rpm |
| Protection rating | IP 55 |
| Power supply | 230/400 V (2 versions) |
| Noise level | 62.5 dB(A) |
| Mounting height | 6 m |
| Area covered per unit | 200 m² |
| Weight | 16 kg |
| Brand | SPLUS |
| Supplier reference | 1151165 |
| Model name | ELITURBO 75 (Formerly BAE 75) |
| Origin | Netherlands |
| EAN code | 3662711035770 |
| Product classification | EQUIPMENT |