Industrial blade destratifier
ICF20 FRICO Air Circulator Single Phase Robust Blades
237.25€incl. tax·197.71€excl. tax
154.21€incl. tax·128.51€ excl. tax

Free shipping
On this order
Estimated delivery
from Wednesday 1 April
Order within 6h 48min
Easy returns
Return possible until 1 May 2026
| Brand | SPLUS |
| SKU | 2446143293 |
| EAN/GTIN | 3662711039396 |
| MPN | 1151014 |
| Weight | 2.20 kg |
| Category | Industrial blade destratifier |
| Condition | New |
| Airflow | 12,000 m³/h |
| Power consumption | 65 W |
| Current | 0.3 A |
| Motor speed | 280 rpm |
| Protection rating | IP 20 |
| Power supply | 230 V |
| Noise level | 65 dB(A) |
| Coverage area per unit | 110 m² |
| Weight | 2.2 kg |
| Brand | SPLUS |
| Supplier reference | 1151014 |
| Model name | VPL 140 |
| Origin | Netherlands |
| EAN code | 3662711039396 |
| Product category | EQUIPMENT |