Industrial Fan
TFV Pro 1 High Pressure Radial Fan - TROTEC
698.40€incl. tax·582.00€excl. tax
419.04€incl. tax·349.20€ excl. tax




Free shipping
On this order
Estimated delivery
from Wednesday 1 April
Order within 15h 56min
Easy returns
Return possible until 1 May 2026
| Brand | SPLUS |
| SKU | 9399521063 |
| EAN/GTIN | 3662711032496 |
| MPN | 2112560 |
| Weight | 69.00 kg |
| Category | Industrial Fan |
| Condition | New |
| Type | VR 115 |
| Propeller diameter | 105 cm |
| Fan diameter | 112 cm |
| Airflow | 19,020 m³/h |
| Electrical connection | Single-phase 230 V - 800 W |
| Height | 123 cm |
| Weight | 69 kg |
| Brand | SPLUS |
| Supplier reference | 2112560 |
| Model name | VR 115.1 |
| EAN code | 3662711032496 |
| Product classification | EQUIPMENT |