Industrial Fan
TFV 30 S Turbo Floor Drying Fan Trotec
308.70€incl. tax·257.25€excl. tax
231.53€incl. tax·192.94€ excl. tax




Free shipping
On this order
Estimated delivery
from Wednesday 1 April
Easy returns
Return possible until 1 May 2026
| Brand | SPLUS |
| SKU | 5704211824 |
| EAN/GTIN | 3662711032502 |
| MPN | 2112570 |
| Weight | 25.00 kg |
| Category | Industrial Fan |
| Condition | New |
| Fan blade | Ø 60 cm |
| Power supply | 230 V |
| Max power | 320 W |
| Max air flow | 7860 m³/h |
| Speeds | 3 |
| Cradle | Ø 60 cm |
| Protection rating | IP 44 |
| Dimensions | 750 x 310 x 760 mm |
| Weight | 25 kg |
| Brand | SPLUS |
| Supplier reference | 2112570 |
| Model name | VR 70.1 |
| EAN code | 3662711032502 |
| Product category | EQUIPMENT |