Adapter
ATEX Wall Fan Ø400mm TCBT/4-400/H EX S&P-UNELVENT
992.45€incl. tax·827.04€excl. tax
744.34€incl. tax·620.28€ excl. tax

Free shipping
On this order
Estimated delivery
from Wednesday 1 April
Order within 6h 56min
Easy returns
Return possible until 1 May 2026
| Brand | S&P France / Unelvent |
| SKU | 6420346267 |
| EAN/GTIN | 8413893875228 |
| MPN | 050303 |
| Weight | 4.50 kg |
| Category | Adapter |
| Condition | New |
| Speed | 1,140 to 2,270 rpm |
| Diameter | Ø 254 mm |
| Voltage | 4 to 10 V |
| Max power consumption | 17 to 118 W |
| Max current | 0.8 A |
| Sound pressure level | 60 dB |
| Max flow rate | 2,070 m³/h |
| Weight | 4.5 kg |
| Dimensions | 370 x 370 x 190 mm |
| Brand | S&P France / Unelvent |
| Supplier reference | 050303 |
| Model name | HXBR ECOWATT |
| Origin | Spain |
| EAN code | 8413893875228 |
| Product category | EQUIPMENT |