Industrial Fan
TFV 30 S Turbo Floor Drying Fan Trotec
308.70€incl. tax·257.25€excl. tax
231.53€incl. tax·192.94€ excl. tax

Free shipping
On this order
Estimated delivery
from Wednesday 1 April
Order within 16h 48min
Easy returns
Return possible until 1 May 2026
| Brand | Vortice |
| SKU | 1072728501 |
| EAN/GTIN | 8010300606026 |
| MPN | VS10800 |
| Weight | 16.30 kg |
| Category | Industrial Fan |
| Condition | New |
| Airflow min-max | 8,400 - 10,800 m³/h |
| Power consumption min-max | 190 - 250 W |
| Sound power | 75 dB(A) |
| Maximum rotation speed | 1,180 rpm |
| Weight | 16.3 kg |
| Brand | Vortice |
| Supplier reference | VS10800 |
| Model name | Storm (60602) |
| EAN code | 8010300606026 |
| Product classification | EQUIPMENT |