Floor Fan
ARTIC WIND 400 CN S&P Pedestal Fan - 3 speeds
133.70€incl. tax·111.42€excl. tax
100.28€incl. tax·83.57€ excl. tax

Free shipping
On this order
Estimated delivery
from Wednesday 1 April
Order within 17h 07min
Easy returns
Return possible until 1 May 2026
| Brand | Vortice |
| SKU | 1284404363 |
| EAN/GTIN | 8010300606019 |
| MPN | VS8100 |
| Weight | 6.50 kg |
| Category | Floor Fan |
| Condition | New |
| Airflow | 5,700 to 8,100 m³/h |
| Power consumption | 85 to 110 W |
| Sound power | 67.5 dB(A) |
| Max. rotation speed | 1,210 rpm |
| Weight | 6.5 kg |
| Brand | Vortice |
| Supplier reference | VS8100 |
| Model | Storm (60601) |
| EAN code | 8010300606019 |
| Category | EQUIPMENT |