Industrial Fan
Industrial fan on wheels VENTI-PRO 24 2SP INELco IP54




Free shipping
On this order
Estimated delivery
from Wednesday 1 April
Order within 16h 59min
Easy returns
Return possible until 1 May 2026
Fan / Air Extractor on Wheels IP54 VENTI-PRO 24 2SP - INELCO - 3 Year Warranty
Fan / Air Extractor on Wheels for professional use.
The professional device for effective air ventilation or extraction!
The perfect fan for all situations
Our technicians have designed the most robust cart fan to operate in dusty environments. It features a fully enclosed motor housing with no open pathways, preventing dust from entering the motor.
- VENTI-PRO 12: IP54
- VENTI-PRO 20: IP44
- VENTI-PRO 24: IP54
The sealed bearings used in the motor ensure a long service life despite intensive use of the cart fan. The motors run longer regardless of dust exposure.
The VENTI-PRO cart fan is IP54 rated and features a robust steel fan housing with powder coating. It has 2 ventilation speeds for maximum comfort and adaptation in any situation.
Fan performance
With high efficiency, high airflow and high air displacement, you will get the best possible performance with the VENTI-PRO cart fan. The adjustable vertical and horizontal angle offers great adaptability.
This product is perfect for:
- Removing dusty air
- Providing fresh/cool air
- Cooling rooms by moving air
- Removing odor-laden air
- Supporting the cooling process (with air conditioning)
- The drying process (with or without dehumidifier)
- The heating process (with heating appliances)
The VENTI-PRO fan will be your best work companion!
The ideal cart fan in all environments
- Warehouses
- Agricultural operations
- Factories
- Production halls
- Social premises
- Garages
- Construction sites
- Renovated premises, etc.
About the brand Inelco:
Inelco, founded in 1981 in Denmark, is one of Europe's leading manufacturers of portable electric heaters for industry, commerce and agriculture. With over 40 years of experience, the company focuses on innovation and flexibility to meet the specific needs of its customers. Exporting 85% of its production, it constantly develops new products and OEM solutions, while optimizing its current range to anticipate future demands.
| Brand | Inelco |
| SKU | 6402059690 |
| EAN/GTIN | 5709336411041 |
| MPN | VENTIPRO24 |
| Category | Industrial Fan |
| Condition | New |
| Brand | Inelco |
| Supplier reference | VENTIPRO24 |
| EAN code | 5709336411041 |
| Product classification | EQUIPMENT |
| Maximum power consumption | 330 W |
| Fan speed levels | 2 |
| Maximum fan speed | 1120 rpm |
| Fan type | Axial |
| Fan diameter | Ø 680 mm |
| Air outlet diameter | Ø 680 mm |
| Maximum air flow | 11700 m³/h |
| Static pressure | 80 Pa |
| Ready for flexible air ducts | No |
| Protection rating | IP 54 |
| Product size (L x W x H) | 775 x 380 x 780 mm |
| Net weight | 23.24 kg |