Wall-mounted helical air extractor
Inline metal extractor CA MD XLC315 - VORTICE
339.95€incl. tax·283.29€excl. tax
237.97€incl. tax·198.31€ excl. tax



Free shipping
On this order
Estimated delivery
from Wednesday 1 April
Order within 14h 11min
Easy returns
Return possible until 1 May 2026
| Brand | Vortice |
| SKU | 2077882813 |
| EAN/GTIN | 8010300422596 |
| MPN | VHIT354 |
| Weight | 6.20 kg |
| Category | Wall-mounted helical air extractor |
| Condition | New |
| Extraction rate | 2,980 m³/h |
| Max current | 0.35 A |
| Power consumption | 166 W |
| Sound pressure | 39 dB(A) at 3m |
| Rotation speed | 1,400 rpm |
| Protection rating | IP 54 |
| Operating temperature | -30 °C to +50 °C max |
| Power supply | 400 V three-phase |
| Max pressure | 115 Pa |
| Weight | 6.2 kg |
| Brand | Vortice |
| Supplier reference | VHIT354 |
| Model name | A-E 354 T (42259) |
| Origin | Italy |
| EAN code | 8010300422596 |
| Product classification | EQUIPMENT |