Wall-mounted helical air extractor
Triple-phase helical extractor Vorticel EHP VHIPT566 - 12000 m³/h
1040.00€incl. tax·866.67€excl. tax
780.00€incl. tax·650.00€ excl. tax



Free shipping
On this order
Estimated delivery
from Wednesday 1 April
Order within 9h 50min
Easy returns
Return possible until 1 May 2026
| Brand | Vortice |
| SKU | 4168421291 |
| EAN/GTIN | 8010300423364 |
| MPN | VHIT564 |
| Weight | 14.80 kg |
| Category | Wall-mounted helical air extractor |
| Condition | New |
| Airflow rate | 9,255 m³/h |
| Power consumption | 925 W |
| Maximum current | 1.71 A |
| Sound pressure | 54.9 dB(A) at 3 metres |
| Rotation speed | 1,400 rpm |
| Protection rating | IP 54 |
| Operating temperature | -30 °C to +50 °C |
| Power supply | 400 V three-phase |
| Maximum pressure | 285 Pa |
| Weight | 14.8 kg |
| Brand | Vortice |
| Supplier reference | VHIT564 |
| Model | A-E 564 T (42336) |
| Origin | Italy |
| EAN code | 8010300423364 |
| Category | Equipment |