Electric Fixed Infrared Heater
HELIOSA Black Evo 2500W Outdoor Infrared Heater - Radio Remote Control
626.25€incl. tax·521.87€excl. tax
438.38€incl. tax·365.32€ excl. tax

Free shipping
On this order
Estimated delivery
from Wednesday 1 April
Order within 9h 47min
Easy returns
Return possible until 1 May 2026
| Brand | Frico |
| SKU | 6315691092 |
| EAN/GTIN | 7393410840568 |
| MPN | IRCFC45W20 |
| Weight | 4.00 kg |
| Category | Electric Fixed Infrared Heater |
| Condition | New |
| Power | 4,500 W (3 x 1,500 W) |
| Voltage | 400 V |
| Dimensions (W x H x D) | 400 x 450 x 82 mm |
| Number of lamps | 3 |
| Installation height | 3 to 10 m |
| Protection rating | IP20 |
| Weight | 4 kg |
| Brand | Frico |
| Supplier reference | IRCFC45W20 |
| Model name | IRCFC |
| Origin | France |
| EAN code | 7393410840568 |
| Product category | EQUIPMENT |