Electric Fixed Infrared Heater
HELIOSA 77 RADIO 2000W Black Outdoor Infrared Heater - STAR PROGETTI
262.50€incl. tax·218.75€excl. tax
196.88€incl. tax·164.07€ excl. tax

Free shipping
On this order
Estimated delivery
from Wednesday 1 April
Order within 10h 44min
Easy returns
Return possible until 1 May 2026
| Brand | Star Progetti |
| SKU | 8298464831 |
| EAN/GTIN | 8025947103333 |
| MPN | 103333 |
| Weight | 3.80 kg |
| Category | Electric Fixed Infrared Heater |
| Condition | New |
| Power | 1 500 W |
| Power supply | 230 V 50/60 Hz |
| Heating area | 15-20 m² |
| Technology | IRC (short wave) |
| Cable length | 3 m |
| Protection rating | IP 55 |
| Recommended mounting height | 2.5 to 2.7 m |
| Colour | White (RAL 1013) |
| Dimensions (W x H x D) | 47 x 23 x 17 cm |
| Weight | 3.8 kg |
| Brand | Star Progetti |
| Supplier reference | 103333 |
| Model | HELIOS TITAN 1 - EHT1-15 |
| Origin | Italy |
| EAN code | 8025947103333 |
| Category | Equipment |