Industrial Fan
TVM 24 D Air Circulator Fan 60 cm - TROTEC
159.66€incl. tax·133.05€excl. tax
119.75€incl. tax·99.79€ excl. tax

Free shipping
On this order
Estimated delivery
from Wednesday 1 April
Easy returns
Return possible until 1 May 2026
| Brand | SPLUS |
| SKU | 1763331620 |
| EAN/GTIN | 3662711036166 |
| MPN | 2112084 |
| Weight | 17.00 kg |
| Category | Industrial Fan |
| Condition | New |
| Propeller diameter | 50 cm |
| Airflow | 10,500 m³/h |
| Speeds | 3 speeds |
| Voltage | Single-phase 230 V |
| Power | 115 W |
| Noise level | 68 dBa at 1 meter |
| Height | 140 cm maximum |
| Weight | 17 kg |
| Brand | SPLUS |
| Supplier reference | 2112084 |
| Model name | VM 56 PI.1 |
| EAN code | 3662711036166 |
| Product classification | EQUIPMENT |