Adapter
ATEX Extractor Fan Ø 630 mm TCBT/6-630/H EX - S&P-UNELVENT
1923.58€incl. tax·1602.98€excl. tax
1346.51€incl. tax·1122.09€ excl. tax

Free shipping
On this order
Estimated delivery
from Wednesday 1 April
Order within 6h 43min
Easy returns
Return possible until 1 May 2026
| Brand | S&P France / Unelvent |
| SKU | 6382208050 |
| EAN/GTIN | 8413893658623 |
| MPN | 023113 |
| Weight | 33.00 kg |
| Category | Adapter |
| Condition | New |
| Speed | 1,405 rpm |
| Diameter | Ø 560 mm |
| Max power consumption | 1,289 W |
| Power supply | 230 V - 2 poles |
| Max current | 6 A |
| Sound pressure level | 68 dB(A) |
| Max flow rate | 11,990 m³/h |
| Weight | 33 kg |
| Brand | S&P France / Unelvent |
| Supplier reference | 023113 |
| Model name | TCBB |
| Origin | Spain |
| EAN code | 8413893658623 |
| Product classification | EQUIPMENT |